طبق اعلام گمرک و بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، میزان حقوق و عوارض واردات گوشی تلفن همراه‌با ارزش بالای ۶۰۰ دلار، دو برابر، معادل ۱۲ درصد تعیین شد. سال گذشته همتا گزارش داد که در سال ۹۸، مجموعاً ۱۵/۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش بیش از ۲/۴ میلیارد یورو وارد کشور شده که از این میزان، سهم گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به‌لحاظ تعداد، ۹ درصد و از نظر ارز تخصیص داده شده به میزان ۳۵ درصد معادل حدود ۸۵۰ میلیون یورو است؛ در این میان ۵۰۰ میلیون یورو معادل ۴ درصد واردات متعلق به برند آیفون بوده است. مسئولان و رهبری درخصوص این موضوع واکنش نشان داده بوده و اعلام کردند که باید جلوی این اتفاق در دولت گرفته شود.

درنهایت گمرک کشور وصول ۱۲ درصدی حقوق واردات گوشی را از هفته قبل ابلاغ و از دو هفته پیش اعمال کرد. طبق بررسی‌های زومیت، این افزایش حقوق ورودی بر قیمت گوشی تغییر محسوسی ایجاد نمی‌کند. نمودار قیمت گوشی‌های با قیمت بالای ۶۰۰ دلار نیز از زمان ابلاغ گمرک تا امروز، تغییری را نشان نمی‌دهد. این موضوع از یک سو به‌دلیل آگاهی شرکت‌های واردکننده از اعمال این تغییر و از سوی دیگر به‌دلیل محاسبه ارز گمرکی واردات گوشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی است اما طبق قانون بودجه، این نرخ نیز به‌زودی تغییر می‌کند و به نرخ روز ارز در بازار آزاد نزدیک می‌شود. چنین تغییر رویه‌ای قطعا بر قیمت تلفن همراه تأثیر دارد.

نمایندگان مجلس در احکام لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب کردند که نرخ مبنای محاسبه ارز گمرکی برای کالاهای وارداتی به‌جز کالاهای اساسی، از ۴۲۰۰ تومان به نرخ میانگین سه‌روزه‌ی اخیر معاملات سامانه نیما یا ETS تغییر کند. درنتیجه تغییر اساسی در قیمت تلفن همراه پس از اعمال تغییر محاسبه ارز گمرکی رخ می‌دهد. بااین‌حال دولت هنوز مصوبه تغییر ارز گمرکی را ابلاغ نکرده؛ درنتیجه شاهد تداوم ثبات قیمت‌ گوشی هوشمند در بازار هستیم.

هرچند، ابلاغ نشدن زمان این تغییر محاسبه باعث سردرگمی شرکت‌های واردکننده موبایل شده و آن‌ها نمی‌دانند که آیا نیاز است اختلاف دو نرخ را اکنون اعمال و براساس نرخ جدید قیمت‌گذاری کنند یا خیر؛ چرا که ماده ۱۳۵ قانون گمرکی اجازه می‌دهد تا درصورت ایجاد هرگونه تغییر ویژه در کاهش یا افزایش تعرفه‌ها، این سازمان تا ۶ ماه بتواند مابه‌التفاوت نرخ را از واردکنندگان دریافت کند.

انجمن واردکنندگان موبایل عقیده دارد درنتیجه‌ی تغییر مبنای محاسبه ارز گمرکی، حقوق و عوارض واردات تلفن همراه چهار برابر بیشتر می‌شود. این موضوع قیمت نهایی گوشی با ارزش زیر ۶۰۰ دلار را حدود ۲/۵ اما گوشی با ارزش بالای ۶۰۰ دلار را بیشتر تغییر می‌دهد. میزان این تغییر بستگی زیادی به قیمت دلار دارد و هم‌اکنون نمی‌توان آن را برآورد کرد.

منبع: زومیت