روسیه اعلام کرد پوتین لایحه‌ای را امضا کرده است که بخش‌هایی از قانون فدرال موجود درمورد بانک‌ها و فعالیت‌های بانکی را به حالت تعلیق درمی‌آورد و عملاً استفاده از رمزارزها را برای پرداخت هزینه‌ی خرید کالا یا خدمات برای مردم غیرقانونی می‌کند. پیش‌نویس اولیه‌ی این لایحه از تاریخ هفتم ژوئن، ممنوعیت ورود واحدهای پولی دیگر یا جانشین‌های پولی در قلمرو روسیه را مشخص کرد.

پارلمان و شورای روسیه، پیش‌نویس لایحه‌ی ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌ها را در تاریخ هشتم ژوئن ارائه و پس از بازنگری‌ها و سایر ملاحظات، این قانون را در تاریخ هشتم جولای تصویب کرد. طبق قانونی اساسی روسیه، همه‌ی لوایح قبل از اینکه رئیس‌جمهور آن‌ها را به قانون تبدیل کند، باید از طرف هر دو نهاد اشاره‌شده، مورد تأیید قرار گیرند.

کوین‌تلگراف گزارش داد که لایحه‌ی ممنوعیت استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌، مفهوم پلتفرم الکترونیکی را اینگونه را معرفی می‌کند: یک پلتفرم مالی، سرمایه‌گذاری یا سیستم اطلاعاتی‌ای که دارایی‌های مالی دیجیتال در آن صادر  می‌شود. طبق قانونی که اخیراً به‌تصویب رسیده است، این پلتفرم‌ها احتمالاً  به‌عنوان بخشی از سیستم پرداخت ملی روسیه، ملزم به ارائه‌ی تراکنش‌ها و اقدامات خود به بانک مرکزی این کشور خواهند شد.

پارلمان روسیه درحال‌حاضر مشغول بررسی دو لایحه‌ی دیگر در حوزه‌ی دارایی‌های دیجیتال است. لایحه‌ی اول به‌طور بالقوه فعالیت‌های ماینرهای رمزارز را در کشور تنظیم و آن‌ها را ملزم می‌کند تا از رویه‌ی خاصی برای ثبت‌نام به‌عنوان مالک انحصاری یا خوداشتغالی پیروی کنند. لایحه‌ی دوم نیز الزاماتی  را برای شرکت‌هایی که تراکنش‌های رمزارزی انجام می‌دهند درنظر گرفته است که ازجمله می‌توان به صدور مجوز و اشاره به خطرات احتمالی افشای داده‌های مرتبط با حریم‌ خصوصی اشاره کرد.

منبع: cointelegraph