به‌طور معمول با معرفی هر نسل جدید از پردازنده‌های مرکزی، تولیدکنندگان قطعات سخت‌افزاری بهبودهای نسلی را در قالب درصد بیان می‌کنند؛ اما وقتی بحث به پردازنده‌های گرافیکی می‌رسد، اعداد بزرگی وارد معادله می‌شوند. این‌ که چرا چنین شرایطی در بازار پردازنده‌ی گرافیکی دیده می‌شود، سؤالی است که نیاز به بررسی تخصصی دارد. بااین‌حال به‌طور خلاصه، پردازش‌های گرافیکی تا حد زیادی مبتنی‌بر رایانش موازی هستند و با استفاده از واحدهای پردازشی بیشتر به‌راحتی می‌توان قدرت پردازنده را در رایانش موازی تقویت کرد.

همین موضوع باعث شده کاربران منتظر پیشرفت چشمگیر در نسل جدید کارت‌های گرافیک باشند که قرار است تا پیش از پایان سال جاری میلادی از راه برسند. آن‌طور که HotHardware می‌نویسد، شرایط ممکن است در نسل جدید کارت‌های گرافیک کمی متفاوت از قبل باشد.

درحال‌حاضر در میانه‌ی یک نسل از پردازنده‌های گرافیکی به سر می‌بریم و شرکت‌های AMD و انویدیا خانواده‌هایی از گرافیک را روانه‌ی بازار کرده‌اند که بین مدل‌های  پایین‌رده و بالارده‌ی آن‌ها تفاوت‌های زیادی به چشم می‌خورد. براساس آنچه از گوشه و کنار شنیده‌ایم، نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی از لحاظ قدرت پردازشی پیشرفت محسوسی تجربه می‌کند اما هم‌زمان مصرف انرژی نیز بالا می‌رود.

حساب کاربری Kopite7kimi در توییتر که سابقه‌ی بسیار خوبی در افشای اطلاعات دنیای سخت‌افزار دارد، به‌تازگی در پاسخ یک توییت گفت قدرت پردازنده‌ی گرافیکی AD104 (متعلق‌ به خانواده‌ی Ada Lovelace) تقریباً هم‌سطح با پردازنده‌ی گرافیکی GA102 (متعلق‌ به خانواده‌ی Ampere) خواهد بود. 

GA102 همان پردازنده‌ی استفاده‌شده در کارت گرافیک GeForce RTX 3080 و RTX 3080 Ti و RTX 3090 و RTX 3090 Ti است. از GA102 به‌عنوان بزرگ‌ترین تراشه‌ی گرافیکی خانواده‌ی Ampere یاد می‌شود. در همین حین AD104 از لحاظ ابعاد و قدرت پردازشی سومین تراشه‌ی گرافیکی خانواده‌ی Ada Lovelace است (بعد از AD102 و AD103). براساس اطلاعات فاش‌شده، از این پردازنده‌ی گرافیکی در کارت گرافیک GeForce RTX  4070 استفاده می‌شود. 

در واقع Kopite7kimi در توییت خود به این موضوع اشاره کرده که GeForce RTX 4070 (یا شاید RTX 4070 Ti) قرار است قدرتی هم‌سطح با کارت‌های گرافیک مجهز به تراشه‌ی GA102 داشته باشد. 

احتمالاً منظور Kopite7kimi نسخه‌ی کامل هر دو تراشه است. انویدیا در بسیاری از مواقع تراشه‌هایش را به روش‌هایی مثل غیرفعال کردن هسته‌های پردازشی اصلاح می‌کند و نسخه‌ی کامل آن‌ها را در تمامی کارت‌های گرافیک مورد استفاده قرار نمی‌دهد. با نگاهی به مشخصات فنی تراشه‌های AD104 و GA102 می‌توانیم بگوییم که ادعای مطرح‌شده توسط Kopite7kimi غیرمحمتل است،‌ اما غیرممکن نیست. 

گفته می‌شود پردازنده‌های گرافیکی سری Ada Lovelace تا حدی به‌خاطر کاهش محسوس ابعاد Die قرار است سرعت کلاک بسیار بالاتری نسبت‌ به Ampere داشته باشند. افزایش محسوس سرعت کلاک هسته‌ها و افزایش ظرفیت حافظه‌ی کش در خانواده‌ی Ada Lovelace ممکن است دلیل ارائه‌ی قدرت هم‌سطح با GA102 از سوی AD104 را توضیح دهد. 

اگر ادعای Kopite7kimi رنگ حقیقت به خود بگیرد، شاهد دستاورد مهمی برای نسل جدید گرافیک‌های انویدیا خواهیم بود؛ چون RTX 3090 Ti کارت گرافیکی ۱٬۹۹۹ دلاری است اما پیش‌بینی می‌شود GeForce RTX 4070 با قیمت حدودا ۴۹۹ دلار به دست مشتریان برسد. 

درحال‌حاضر به‌طور دقیق نمی‌دانیم که Kopite7kimi کدام دو کارت گرافیک را به‌صورت مستقیم با هم مقایسه کرده است. همان‌طورکه بالاتر اشاره کردیم، این تراشه‌ها در تنوع بالایی از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شوند. احتمال دارد نسخه‌ی کامل AD104 صرفاً بتواند قدرتی هم‌سطح با مدل اولیه‌ی ۱۰ گیگابایتی GeForce RTX 3080 ارائه دهد (که مبتنی‌بر GA102 است). 

شایعه‌ها می‌گویند به دلیل افزایش بیش از حد موجودی کارت‌های گرافیک سری RTX 3000 در انبار فروشگاه‌ها، انویدیا به‌این‌زودی‌ها نسل جدید کارت‌های گرافیک خود  را روانه‌ی بازار نمی‌کند. برخی افشاگران گفته‌اند که حتی احتمال دارد عرضه‌ی این محصولات تا فصل اول ۲۰۲۳ به تأخیر بیفتد. البته پیش‌بینی می‌کنیم RTX 4000 در فصل پایانی سال جاری میلادی از راه برسد. 

این کارت‌های گرافیک در بازار با AMD Radeon RX 7000 رقابت خواهند کرد. AMD  می‌گوید که در RX 7000 به پیشرفت‌های فراوانی دست پیدا کرده است.