تک‌کرانچ می‌نویسد تلگرام اکنون ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد و برای کسب درآمد از کاربران، در حال انتشار پلن اشتراکی جدیدی است که قابلیت‌های اضافه‌ای به‌همراه می‌آورد. تلگرام هنوز اعلام نکرده که قیمت سرویس اشتراکی چقدر است با این‌ حال انتظار می‌رود تهیه‌ی این سرویس، ماهانه ۵ تا ۶ دلار هزینه‌بر باشد. ورج می‌نویسد تلگرام پریمیوم در آمریکا هزینه ماهانه‌ی ۵ دلار دارد.

تلگرام در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ (دی و بهمن ۱۴۰۰) اعلام کرد تعداد کاربران فعال ماهانه‌اش به ۵۰۰ میلیون رسیده و این یعنی پیام‌رسان مورد بحث توانسته در پنج ماه اخیر ۲۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه‌ی دیگر جذب کند. تلگرام می‌گوید هرگز برای تبلیغ کردن اپلیکیشن خود هزینه نکرده است. این پیام‌رسان محبوب در سال جاری میلادی به یکی پنج اپلیکیشن پردانلود در سراسر دنیا تبدیل شد.

تلگرام پرمیوم چیست؟
تلگرام که مقر اصلی‌اش در دبی واقع شده تاکنون بارها گفته که بیشتر از شرکت‌های تبلیغاتی، به کاربران خود اتکا می‌کند. پاول دورف، مدیرعامل تلگرام، در اطلاعیه‌ای گفته بود شرکت تحت مدیریتش برای ادامه دادن این سیاست نیاز دارد ازطریق کاربرانش درآمد کسب کند.

تلگرام برای کسب درآمد از کاربرانش سرویسی تحت عنوان تلگرام پریمیوم معرفی کرده است. کاربران نسخه‌ی پرمیوم به یک‌سری قابلیت اختصاصی دسترسی پیدا می‌کنند، اما در ازای دسترسی به این قابلیت‌ها باید ماهانه به تلگرام پول پرداخت کنند. پنل اشتراکی تلگرام افزون‌ بر اضافه کردن قابلیت‌های جدید، برخی از قابلیت‌های فعلی این پیام‌رسان محبوب را بهبود می‌دهد.

قابلیت های تلگرام پرمیوم؛ از استیکر اختصاصی و ابزار مدیریت چت تا کاهش محدودیت ها!
به نوشته‌ی تک‌کرانچ، سرویس تلگرام پریمیوم به کاربران امکان می‌دهد فایل‌هایی چهار گیگابایتی برای هم ارسال کنند (درحالی‌که در نسخه‌ی رایگان محدودیت دو گیگابایتی در نظر گرفته شده است). تلگرام همچنین گفته نسخه‌ی پرمیوم از سرعت دانلود بالاتری پشتیبانی می‌کند.

کاربران اشتراکی تلگرام می‌توانند در حداکثر ۱٬۰۰۰ کانال عضو شوند، درحالی‌که کاربران نسخه‌ی رایگان می‌توانند به عضویت حداکثر ۵۰۰ کانال دربیایند. کاربران همچنین می‌توانند ۲۰ فولدر چت ایجاد و در هر کدام از آن‌ها ۲۰۰ چت جای دهند. سرویس تلگرام پریمیوم استفاده‌ی هم‌زمان از چهار حساب کاربری، پین کردن حداکثر ۱۰ چت و ذخیره‌ی حداکثر ۱۰ مجموعه‌استیکر و ۴۰۰ گیف را ممکن می‌کند.

کاهش محدودیت ها در اشتراک تلگرام پریمیوم / Telegram Premiumدر نسخه‌ی پریمیوم تلگرام کاربر می‌تواند بیوگرافی طولانی‌تری بنویسد و لینک به آن اضافه کند. نسخه‌ی پریمیوم همچنین استفاده از کاراکترهای بیشتر در کپشن محتواهای چندرسانه‌ای را ممکن می‌کند. به‌علاوه کاربران تلگرام پریمیوم می‌توانند حداکثر ۲۰ لینک عمومی t.me را برای خود رزرو کنند.

این نخستین باری است که یک سرویس پیام‌رسان با چندصد‌میلیون کاربر در سراسر دنیا، میزبان سرویس اشتراکی می‌شود. سیگنال، واتساپ، فیسبوک مسنجر و سرویس‌ پیام‌رسانی پیش‌فرض اپل و گوگل همگی جزو رقبای بزرگ تلگرام هستند اما سرویس اشتراکی ندارند و تمام قابلیت‌هایشان را رایگان ارائه می‌د‌هند. البته حتی نسخه‌ی رایگان تلگرام نیز نسبت‌ به این سرویس‌ها قابلیت‌های متنوع‌تری دارد.

مدیرعامل تلگرام مدتی پیش اعلام کرد سرویس اشتراکی نتیجه‌ی پاسخ به تقاضای کاربران است. دورف گفت بسیاری از کاربران خواستار کاهش محدودیت‌هایی مثل آپلود فایل دو گیگابایتی بوده‌اند، با این‌ حال در صورت کاهش محدودیت برای تمامی کاربران هزینه‌ی سرورهای تلگرام بیش از پیش افزایش می‌یابد و دسترسی به این سرویس غیرممکن می‌شود. در همین راستا تلگرام تصمیم گرفته سرویس پرمیوم را برای کاربرانی که به‌دنبال قابلیت‌های بیشتر و محدودیت‌های کمتر هستند دردسترس قرار دهد.
قیمت و نحوه خرید اشتراک تلگرام پریمیوم

روش‌های مختلفی برای خرید اشتراک ویژه تلگرام وجود دارد. مدتی پیش تلگرام برای گوشی‌های اندروید نسخه‌ی مستقل از گوگل‌پلی را منتشر کرد که برخی از محدودیت‌های نسخه‌ی فروشگاهی از جمله اعمال محدودیت روی محتوای دارای کپی‌رایت را ندارد و همچنین به‌روزرسانی آن از درون خود برنامه انجام می‌شود. روش فعال‌کردن اشتراک پریمیوم هم در این دو نسخه تفاوت دارد.

در نسخه‌ای که در گوگل‌پلی منتشر می‌شود، امکان خرید اشتراک پریمیوم تنها از طریق پرداخت درون برنامه‌ای قابل انجام است در  حالی‌ که تلگرام برای نسخه‌ی دوم امکان فعال‌سازی اشتراک را با استفاده از رباتی که به این کار اختصاص داده فراهم می‌کند. در گوشی‌های آیفون نیز از آن‌ جایی که تنها نسخه‌ی اپ استور ارائه می‌شود، امکان خرید اشتراک با استفاده از ربات وجود نداشته و این کار منحصرا با استفاده از پرداخت درون‌برنامه‌ای اپ استور امکان‌پذیر است.

قیمت خرید اشتراک پریمیوم تلگرام نیز بستگی به کشور و درگاه خرید آن دارد. برای مثال در نسخه‌ی گوگل پلی تلگرام اگر قصد خرید اشتراک داشته باشید، به‌دلیل آن‌که پرداخت ازطریق خرید درون برنامه‌ای صورت می‌گیرد علاوه‌ بر شماره، منطقه‌ای که اکانت گوگل پلی روی آن تنظیم‌شده، ممکن است روی قیمت آن تأثیر داشته باشد. به‌عنوان نمونه هزینه اشتراک تلگرام پریمیوم با شماره و منطقه گوگل پلی آمریکا پنج دلار در ماه است.

این‌ درحالی است که اگر نسخه‌ی غیرفروشگاهی تلگرام را در گوشی خود نصب و از طریق ربات اقدام به خرید اشتراک کنید، هزینه تمام‌ شده برای اشتراک ماهیانه چهار دلار محاسبه می‌شود که یک دلار از حالت پرداخت درون‌برنامه‌ای کمتر است. از طرفی به‌ علت تحریم‌ها اخیراً دردسرها و مشکلات فراوانی در هنگام ورود اطلاعات گیفت کارت یا کارت‌های اعتباری در گوگل پلی برسر راه کاربران ایرانی قرار گرفته است که خرید از طریق پرداخت درون برنامه‌ای را اغلب موارد با بن‌بست مواجه می‌کند.

بنابراین استفاده از روش دوم می‌تواند معقول‌تر باشد؛ گرچه برای کاربران آیفون استفاده از گیفت کارت برای انجام خریدها از اپ استور به‌ اندازه‌ی گوگل پلی خسته‌کننده نیست و شاید حتی ساده‌تر نیز باشد اما اگر قصد خرید اشتراک با هزینه‌ی کمتری را دارید می‌توانید ازطریق یک دستگاه اندرویدی، نسخه‌ی ثانویه تلگرام را نصب و مراحل پرداخت را با استفاده از ربات انجام دهید که در ادامه مراحل آن را توضیح خواهیم داد.

پیش از هرکاری به این نکته توجه کنید که شماره‌های ایرانی امکان فعال‌سازی نسخه پریمیوم را ندارند و لازم است که حتماً برای این کار یک شماره تلفن غیرایرانی داشته باشید که برای داشتن این گونه خطوط می‌توانید از سرویس‌های ارائه‌دهنده شماره مجازی مانند گوگل ویس استفاده کنید و از این آموزش می‌توانید برای نحوه‌ی خرید و ساخت آن بهره بگیرید.

اما اگر تمایل دارید روی حساب اصلی تلگرام خود با خط ایرانی اشتراک پریمیوم را داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی شماره‌ی اصلی خود را به شماره‌ی مجازی غیرایرانی تغییر بدهید، مراحل خرید اشتراک را انجام داده و پس از تبدیل اکانت به پریمیوم، مجددا شماره تلفن اکانت را به شماره اصلی خود بازگردانید. برای این کار:

- ابتدا نسخه مستقل از فروشگاه تلگرام را از سایت تلگرام دانلود و نصب کرده و وارد اکانت خود شوید.

- وارد تنظیمات شوید و روی شماره فعلی خود کلیک کنید، روی Change Number و سپس Change ضربه بزنید.

- شماره جدید را وارد کنید. منتظر دریافت کد تأیید بمانید و پس از دریافت آن، کد را وارد کنید. اکنون شماره شما تغییر یافته و می‌توانید اکانت خود را ارتقا دهید.

تغییر شماره تلگرام

-  مجدداً وارد تنظیمات شوید، به قسمت پایین رفته و گزینه‌ی Telegram Premium را انتخاب و سپس روی Subscribe for $X.XX per month ضربه بزنید.

- اکنون وارد ربات خرید اشتراک می‌شوید، اگر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید، آیدی PremiumBot@ را در قسمت چت‌ها جست‌وجو کرده و وارد ربات شوید.

- گزینه‌ی Start را انتخاب و سپس Pay $X.XX را انتخاب کنید. با زدن تیک انتهای صفحه با قوانین و مقررات سرویس ویژه مواقفت و روی PAY $X.XX ضربه بزنید.

خرید اشتراک تلگرام پریمیوم

- در صفحه‌ی بعد از شما خواسته می‌شود تا مشخصات کارت اعتباری را وارد کنید. پس از وارد کردن، گزینه تیک بالای صفحه را انتخاب کنید تا روش پرداخت اضافه شود. در صفحه بعدی دوباره روی PAY و سپس Continue ضربه بزنید.

خرید اشتراک تلگرام پریمیوم

- در صورت موفقیت‌آمیز‌ بودن پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد.

خرید موفق تلگرام پریمیوم

- اکنون می‌توانید دوباره از قسمت Change Number شماره خود را به شماره ایران تغییر داده و از امکانات تلگرام پریمیوم بهره‌مند شوید.


منبع: TELEGRAM BLOG ,TECHCRUNCH