فناوری بلوتوث کم‌مصرف در ابتدا قرار بود تا پایان سال 2020 وارد بازار شود، اما همه‌گیری ویروس کرونا تاخیرهایی را در تکمیل مشخصات این استاندارد به وجود آورد که نهایی‌سازی آن را تاکنون به تعویق انداخت. حالا بلوتوث SIG می‌گوید انتظار دارد که سرانجام اولین محصولات مجهز به این فناوری تا پایان سال جاری میلادی روانه بازار شوند. طبق شایعات، اپل در حال توسعه ایرپاد پرو 2 است و این استاندارد می‌تواند روی محصول کوپرتینویی‌ها قرار بگیرد.

ایرپاد پرو 2مهم‌ترین تغییرات بلوتوث LE

بلوتوث LE تغییرات متعددی به همراه دارد، اما مهم‌ترین تغییری که احتمالا بر استفاده اکثر کاربران تاثیر خواهد گذاشت کدک جدید LC3 است. این کدک طراحی شده تا صدا را به شکل خیلی بهینه‌تری منتقل کند. این یعنی یا با حفظ بیت ریت فعلی می‌توان کیفیت بسیار بالاتری را نسبت به کدک فعلی SBC ارائه کرد، یا می‌توان با تقریبا نصف کردن بیت ریت کیفیت را کمی بالاتر برد. می‌دانیم که هرچه بیت ریت پایین‌تر باشد، مصرف انرژی کمتر و در نتیجه، عمر باتری بیشتر می‌شود.

ویژگی کلیدی بعدی قابلیتی به نام Auracast است که امکان اتصال چندین دستگاه صوتی به یک منبع را فراهم می‌کند. این یعنی به راحتی می‌توانید دو هدفون را به یک موبایل، یا چند ایرباد را به یک تلویزیون وصل کنید. در وب‌سایت بلوتوث SIG گفته شده که کاربران حالا قادر خواهند بود تا همان‌طور که به دنبال شبکه‌های وای‌فای می‌گردند، به دنبال منابع صوتی مختلف باشند.

از دیگر قابلیت‌های بلوتوث LE می‌توان به پشتیبانی بهتر از ایربادهای کاملا بی‌سیم اشاره کرد، چون این فناوری اجازه می‌دهد هر ایرباد از طریق یک اتصال جداگانه با دستگاه منبع ارتباط داشته باشد.

در حال حاضر دقیقا مشخص نیست که امکان استفاده از بلوتوث کم‌مصرف از طریق به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری وجود خواهد داشت یا نه، اما وب‌سایت بلوتوث SIG می‌گوید ممکن است بعضی از دستگاه‌های موجود بتوانند آپدیت شده و از این فناوری استفاده کنند. با این حال، اکثر کاربران برای دسترسی به بلوتوث LE احتمالا باید به فکر خرید دستگاه‌های جدید باشند.منبع: digiato